Araç Hasar Değer Kaybı Talepleri İçin Bilinmesi Gereken Püf Noktalar Nelerdir?27.3.2024

 

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır, Değer Kaybı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Araç değer kaybı başvurusu için birden fazla yol izlenebilir. Bunlar;

1-Sigorta Tahkim Komisyonuna yapılacak başvuru ile,
2-İcra takibi yolu ile,
3-Asliye Ticaret Mahkemelerinde dava yolu ile, değer kaybı talepleri tazmin edilebilir.

 

Değer Kaybını Kim Karşılar?

Kazada tam kusurlu ya da diğer tarafa nazaran daha fazla kusurlu taraf kimse, araç değer kaybını karşılayacak taraf da odur. Yani eğer kazada kusur oranın daha azsa veya hiç kusurun yoksa aracının değer kaybını, haklılığın oranında karşı taraf karşılar. 

Tabii değer kaybını elde etmek için de karşı tarafa dava açmak da gerekebilir.

 

Araç Değer Kaybını Kasko Karşılar mı?

Kusursuz ya da daha az kusurlu olan tarafın değer kaybı, diğer tarafın trafik sigortasından karşılanır. Tabii yaşanan kaza sonucunda tarafların ikisinde de büyük ya da küçük hasarlar olabilir. Bu noktada “Kusurlu tarafın hasarını kim karşılar?” diye soruyor olabilirsiniz.

Kasko ve araç değer kaybı ilişkisi en baştan belirlenmelidir. Genellikle kasko poliçeleri, onarım nedeniyle ortaya çıkan araç değer kayıplarını teminat altına almaz. Ancak bazı sigorta şirketleri, kasko kapsamında araç değer kaybı güvencesine de yer verir. Hatalı tarafın kasko poliçesinde değer kaybı teminatı yer alıyorsa poliçenin düzenlendiği sigorta şirketi, zararı karşılar. Poliçede böyle bir madde yoksa kasko, değer kaybını karşılamaz.

 

Araç Değer Kaybı Hesaplama Neye Göre Yapılır?

Araç değer kaybı hesaplamasında birçok değişken bulunur. Hesaplama yapılırken dikkat edilen noktalar şu şekilde:

-Marka ve model bilgisi
-Üretim yılı
-Hasar geçmişi ve niteliği
-Kilometresi
-Trafiğe çıkış tarihi
-Pazar değeri
-Aracın kaza tarihi itibarıyla muadillerinin ikinci el piyasasındaki rayici yani alım satım değeri
-Yedek parçalarına ulaşım kolaylığı
-İşlem gören araç parçası sayısı
-Boya onarımı
-Değişim yapılan parçanın araçtaki konumu
-Kullanılan yedek parçanın türü
-Parça değişiminin nasıl yapıldığı
-Geçmiş hasar durumu ve detayları
-Onarımın yapılıp yapılmadığı
-Onarımın yetkili serviste yapılıp yapılmadığı


Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Değer kaybı hesaplama işleminde aracın hasarı araştırılırken her parçanın veya her işlemin etkisi aynı olmayabilir. Bu noktalardan bazıları şunlardır:

Aracın kaza nedeniyle boya işlemi gören bir araç parçasının, tekrar bir kaza geçirmesi durumunda yeniden değer kaybı oluşmaz. Ancak hasarlı parçanın değiştirilmesi değer kaybına neden olabilir.
Araçların mekanik motor aksamı ve plastik aksamı gibi bölümlerinde oluşan zarar ve yapılan onarım işlemleri, işlemin büyüklüğüne göre aracın değer kaybı hesaplamasında en önemli unsurlar olmayabilir. Fakat aracın kaportasında gerçekleşen bir hasar, değer kaybı hesaplamasında önemli olabilir.
Buna benzer çok fazla ayrıntı olması sebebiyle araç değer kaybı hesaplama 2024 güncel bilgileri için bir ekspere başvuruda bulunulmasını ve işlemleri yetkili birimlerle yürütülmesini öneririz.

 

Araç Değer Kaybı Davası Nedir, Şartları Nelerdir?

Kusurlu olmadığın bir trafik kazası sonucunda aracının hasar miktarı karşı tarafın trafik sigortası ile karşılansa bile aracın kazalı olarak kayıtlara geçer. Böyle bir durumda mağdur olmamak için ne yapabilirsin? Karşı tarafa değer kaybı davası açmanız mümkün.

Kazaya sebep olan kişiye açılan değer kaybı davasında, Borçlar Kanununa göre kusursuz ya da daha az kusurlu tarafın haklılığının kanıtlanması beklenir. Ardından haklı tarafın araç değer kaybı, kazada kusurlu olan kişi tarafından ödenir.

Ancak TRAMER kaydında, aracının kaza esnasında zarar gören parçasında daha önce herhangi bir işlem yapıldığı belirtiliyorsa araç değer kaybı başvurusunda bulunamazsınız.

Araç değer kaybı talebinde bulunmak ve zararın karşılanmasını sağlamak için bir ekspertiz raporu alıp değer kaybına neden olan kişiye dava açabilirsin. Değer kaybının ödenmesi konusunda sigorta şirketi ile bir sorun yaşaman durumunda ise değer kaybını gösteren ekspertiz raporu ile Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuruda bulunabilirsiniz.

 

Değer Kaybı Davalarında Zaman Aşımı Ne Kadardır?

Davanın, araç değer kaybına ilişkin dilekçe ile kazanın gerçekleştiği tarihten itibaren 2 yıl içerisinde açılması gerekir. Yani değer kaybı davalarında zaman aşımı süresi 2 yıldır. Bu süre geçerse dava açma hakkı ortadan kalkar.

 

Hasar ve Değer Kaybı Hakkında Tüm Sorularınız İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Fazla Çalışmanın İspatı Nasıl Yapılır?
    İş Kanunumuzda fazla çalışma haftalık 45 saati aşan çalışmalar şeklinde tanımlanmıştır. Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, işyerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır.
  • Tutuklama Tedbiri
    Tutuklama tedbiri nedir? Hangi durumlarda uygulanır? Detaylar makalemizde.
  • Ücretli ve Ücretsiz İzin Tanımları
    Ücretli ve Ücretsiz İzin Tanımları ve Bilmeniz Gerekenleri kısa bir makale içerisinde birleştirdik. İşinize yarayacak bilgileri paylaştığımızı umuyoruz.
Facebook Instagram Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
 
Fevzi Çakmak Mahallesi Fidan Sokak No:6 Rençberler Hukuk Ofisi Küçükçekmece / İstanbul
Whatsapp